Kedves Pedagógus Kolléga!
Engedje meg, hogy figyelmébe ajánljuk a Szennai Skanzen múzeumpedagógiai foglalkozásait, melyet iskolai és óvodai csoportok számára kínálunk. Foglalkozásaink élménydúsan, játékos formában egészítik ki az iskolai tananyagot, környezettudatos szemléletre és egészséges életmódra nevelnek, mindehhez pedig a történeti-néprajzi hitelesség ad megalapozott hátteret. Több korosztályt megszólítva, az iskolában tanultakat szem előtt tartva és azt kiegészítve ajánljuk Önnek foglalkozásainkat a 2023 / 2024-es tanévben is. Legyen szórakoztató a tanulás!
MÚZEUMI ÓRÁK:
A múzeumi órák egész évben elérhetőek!
“Meseház”
Egy mese és számtalan játék, ami a kicsikre vár a Múzeum több mint százötven éves házai között. Házról házra járva fedezzük fel együtt azt a mesebeli világot, mely a gyerekekre vár, ha bejárjuk Somogy régi parasztgazdaságait. Sosem látott tárgyak és ismeretlen szavak után eredünk, hogy megismerjünk egy igen régi világot. Aki nem hiszi, járjon utána!
Ajánlott korosztály: 4-9 éves óvodások, iskolások
Időtartam: 60-90 perc
“Csülök, bige, bébic” – somogyi játékok
Ezen a foglalkozáson minden a játékról szól! A népi sportjátékok kiváló lehetőséget biztosítanak ahhoz, hogy a gyerekek megismerjék a csapatjáték fontosságát, a szabályok betartását, betartatását, az együttjátszás élményét. Somogyi hagyományos játékgyűjtésekből válogatva mutatjuk be a régi falu hagyományos gyermekvilágát, játékait kicsiknek és nagyoknak.
Ajánlott korosztály: 7 éves kortól
Időtartam: max. 90 perc
“Fűben, fában…” Fűben fában orvosság!
Ahogy a népnyelv mondja. Hogy erről tényleg meg tudjanak győződni, nem is választhatnak jobb helyet a Szennai Skanzennél! A Múzeum kaszálóján sétálva, a gyógynövénykerteket felfedezve, ismerik meg a gyerekek az ezerarcú növényeket. Megtanítjuk, hogy mit mikor érdemes gyűjteni, hogyan tároljuk a gyógynövényeket, hogyan készítsünk belőlük gyógyteát vagy krémet és ezek milyen hatással lehetnek szervezetünkre. A foglalkozás végén mindenki elkészítheti saját miniatűr herbáriumát.
Ajánlott korosztály: 6 éves kortól
Időtartam: max. 90 perc
“Munkák a házban és a ház körül”
Egy hagyományos somogyi parasztcsalád mindennapjai elevenednek meg a foglalkozás során. A gyerekekkel felfedezzük a lakóház minden helységét és a portán található gazdasági épületeket. Megvitatjuk, mit is jelentett a családon belüli munkamegosztás. Választ kapnak arra is, hogy mi volt a nők, a férfiak és a gyerekek feladata. A program második felében pedig gyakorlati tudást is adunk a részvevők kezébe. A fiúk és a lányok külön csoportban dolgozva sajátíthatnak el házi és ház körüli munkákat.
Ajánlott korosztály: 7 éves kortól
Időtartam: max. 90 perc
“Guba gubával, suba subával!”
A párválasztás izgalmas témáját boncolgatjuk ezen a foglalkozáson. A régen élt fiatalok életén és fotóin keresztül ismerhetik meg a résztvevők azokat a szokásokat, le nem írt törvényeket, melyek a korabeli fiatalok életét irányították. Hol szórakoztak és ismerkedtek régen a fiúk és a lányok? Kinek a döntése volt férjet és feleséget választani? Mit jelentett a jegyesség? Volt-e válás? Hogy van ez napjainkban? Egy kérdést sem hagyunk megválaszolatlanul!
Ajánlott korosztály: 12 éves kortól
Időtartam: max. 90 perc
“Dörcön innen, gyótán túl…” – tájszavak nyomában (magyar nyelv és irodalom szemléltető oktatásához és érettségi tételek mellé kifejezetten ajánljuk)
Az idei tanév új foglalkozásában a gyerekek a Múzeumot bejárva ismerkedhetnek meg Somogy megye tájszólásával, tájszavaival, népi etimológiai kifejezéseivel. Egy nyomozós játékon keresztül közösen járunk a végére a különböző szavak jelentésének, megismerkedve a hozzájuk kapcsolódó tárgyakkal, helyszínekkel. Így fedezzük fel ékes anyanyelvünk sokrétűségét, gazdagságát, a régi Somogy hiedelemvilágát.
Ajánlott korosztály: 12 éves kortól
Időtartam: max. 90 perc
“Sárból, fából” Sárból, fából.
Na de mit is? Mi mást, mint a lakóházat! De hogyan? Ezt mutatjuk meg a foglalkozás során. A Múzeumban látható lakóházak bontási terveivel, a hagyományos építkezés technikáival, az építés során használt alapanyagokkal ismerkedhetnek meg a résztvevők. Kis csoportokban dolgozva a Somogyra jellemző falazási technikák egyikét is kipróbálhatják a diákok.
Ajánlott korosztály: 7 éves kortól
Időtartam: max. 90 perc
ÚJ FOGLALKOZÁSOK!!!
Mesetér - Látványtár - Élőszavas mesemondás és alkalmai
Egy szilvásszentmártoni pásztor meséjén keresztül ismerkedünk a hagyományos élőszavas mesemondással és annak alkalmaival. A mesemondás hagyományos alkalmai kapcsolódtak valamilyen társas munkaalkalomhoz, így ezek tárgyi világán keresztül mutatjuk be a mese közegét, középpontba helyezve a tárgyakat, illetve az olyan fogalmi rendszereket, mint a munka, pihenés, szórakozás, szünet, ülő helyzet, közösség, értő figyelem, tanulás.
Ajánlott korosztály: 7 éves kortól
Időtartam: max. 90 perc
„Majd evisz a Bakurász” - Somogy hiedelemvilága
Régi parasztházak szobáiban ismerkedünk Somogy hiedelemlényeivel. Megpróbáljuk megfejteni, ki vagy mi lehetett a bakurász és a lúdvérc. Boszorkányok nyomában járva felfedezzük a javasasszonyok, csontkovácsok és piócásemberek világát. Mágikus tárgyakat használunk, rontásokat hárítunk el és ólomöntéssel jósoljuk meg a jövendőnket.
Ajánlott korosztály: 10 éves kortól
Időtartam: max. 90 perc
„Virágok Virága” - Szenna festettkazettás mennyezete
Szenna 1795-ben épült hímes temploma kuriózum a Dél-Dunántúlon. A foglalkozás során megismerkedünk egy református templom történetével, a szennai gyülekezet szokásaival, a templom festett kazettáinak mintavilágával. Közösen járunk utána a szennai sellő rejtélyének. Nagyváti János bőrébe bújva mindenki mennyezetfestő asztalosmesterré válhat egy foglalkozás idejére.
Ajánlott korosztály: 10 éves kortól
Időtartam: max. 90 perc
„Ha kenyér van, minden van!”
A résztvevők megtudhatják, hogyan került az étel az asztalra, miért jelentett „gazdagságot” a kenyér. Kinek a feladata volt a kenyérsütés? Mi az a „sütnivaló”? Milyen íze van a frissen sült kenyérnek? Ki, vagy mi az a kurigla, a pemet és a vakarék? Hogyan működött egy somogyi talpasház füstöskonyhája?
Ajánlott korosztály: 7 éves kortól
Időtartam: max. 90 perc
TÉMANAPOK:
A múzeumi órák bővített foglalkozásként is kérhetők, átlag 3-6 órás időtartamban!
Pásztorok nyomában!
A somogyi pásztorvilág egyet jelent a külterjesen tartott jószágokkal és az erdősült vidékekre jellemző fáslegelőkkel és legelőerdőkkel. A témanap során a gyerekek megismerik ezt az eltűnőben lévő világot, a hagyományos ökológiai tudást, a tájgazdálkodás mikéntjét. A témanap nemcsak a múzeumban zajlik, bejárjuk a szennai egykori és mai legelőket, felfedezzük történetüket, használatukat, növényzetüket, élővilágukat. A hagyományos tudás átadásával a gyerekek lokális identitását és a környezettudatosságra nevelést erősítjük.
Ajánlott korosztály: 10 éves kortól
Időtartam: 3-6 óra
MÚZEUMPEDAGÓGIAI KÉZMŰVES FOGLALKOZÁSOK:
Ajánlott korosztály: 7-99 éves korig
Időtartam: max. 90 perc
A kézműves foglalkozások néprajzi bemutatóból (elmélet, szakmai bemutató) és manuális alkotótevékenységből állnak. Választható népi kézműves tevékenységek: - nemezelés, - fonás, - agyagozás (korongozás, marokedénykészítés), - szálasanyagok (csuhé, káka, vessző), - gyöngyfűzés
DÍJAK:
Múzeumi óra, tematikus múzeumi órák, múzeumpedagógiai kézműves foglalkozások: 950 Ft/fő
Témanap: 2500 Ft/fő
A múzeumpedagógiai foglakozások díja tartalmazza a múzeumi belépőjegyet és a foglakozás díját is. A kísérő pedagógusok belépése ingyenes! Ha az adott napon több foglakozást is igényelnek, akkor az első foglalkozást teljes áron, minden további foglakozást 10% kedvezménnyel biztosítunk.
Bejelentkezés és bővebb információ:
Farkas Gergely múzeumpedagógus-oktatásszervező
Mobil: +36 30 894 72 69
Email: szennai.skanzen@gmail.com
7477 Szenna, Rákóczi u. 2.
szenna@skanzen.hu
9:00-17:00
pénztár és információ: +3630/379 7306; +3630/379 7309; (átmenetileg nem elérhető: 06 82/584-013)